Förvillare och vetenskapsförnekare

Att vara rimligt källkritisk är ett oeftergivligt krav på den som försöker sprida sina åsikter som vore de sanningar. Det är inte helt osannolikt att du sett följande logo spridas av en eller flera i din vänkrets på facebook.

Logo på en fake-sajtLogo på en fake-sajt

Klicka på bilden för att komma dit och spana vidare. Till höger finns följande lilla ruta som ger ett positivt och pålitligt intryck. Tror du att sajten har med University of Boulder Colorado?

Försök klicka på alternativen Data, Research, News och About. Lyckas du?

Det är en sajt som fiskar lättlurade vetenskapsfientliga som helt saknar källkritik. Oavsett vilka åsikter du har i klimatfrågor, var inte så okritiskt lättlurad som den/de som sprider detta som vore det fakta.

En sanning står dock på sidan People are becoming more and more stupid, insanely stupid.

Annons

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.